| p/nr. | Part name | Availability | Packaging | EUR netto pre-metal per 1.000 m. |
| 101358 | F-IND-D 200C EFK P SFTP 2PAWG26/19+1P22 S-DRVCQ GN | in stock | Presentation | Price |
| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| Standard | UL/CSA |
| Conductor construction | strand, 19-wired construction |
| Insulation | polypropylene |
| Screen | tinned copper braid |
| Screen coverage, approx. | 90 % |
| Sheathing material | polyurethan |
| Colour of outer sheath | green |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| Halogen-free | DIN EN 50267/IEC 60754 |
| Oil-resistant | EN 60811-404 |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -40 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -20- +60 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x Ø |
| Bending radius, moving application | 15 x Ø |
| Bending cycles, max. | 3000000 |
| Impedance | 100 Ohm |
| Insulation resistance | 5000 MOhmxkm |
| Velocity factor (NVP) | 0.67 v/c |
| Category | 5e |
| Core identification | yellow/green, pink/blue, red/black |
| Number of cores | 4 |
| outer diameter min. | 6.7 mm |
| outer diameter max. | 7.1 mm |
| outer diameter approx. | 6.90 mm |
| Tensile strength (dynamic) | 40 N |
| Copper weight (GER) | 40 |
| metal base Cu | 100 EUR/100 kg |
| For use in drag chains | yes |
| net weight per 1000 | 70 kg |
| Unit of measurement | metre |
Drag chain cable for the connection of IT system units in patch, distribution and termination areas for industrial applications (Industrial Ethernet).
Suitable for installation in dry and damp rooms and for short-term outdoor use under moderate mechanical load.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
Freight cost extra. Prices plus metal regarding the daily market price.
We are delighted by your visit of our online store at shop.faberkabel.de and your interest in our company. Protecting your personal data is an important issue for us. Personal data are information about the personal or material circumstances of an identified or identifiable natural person. They for example include the real name, address, telephone number and date of birth, but also all other data that can be traced to an identifiable person.
We use tracking services to be able to analyse the contents of our website and regularly improve them. We store and analyse the collected data in a pseudonymized form. The legal basis for using these tracking services is section 6.1.1.a of the General Data Protection Regulation. By using the website, you declare your consent with this approach. You can customize the tracking services and delete web tracking cookies here:
Allow marketing cookies to help us analyse and regularly improve the content of our website and to show personalised recommendations and relevant advertisements on other websites.
Delete web tracking / marketing cookies