HSLCH-JZ (B2CA) 3X2.5 GY
Your p/nr.
MOQ
MOQ: 0
Delivery time: approx.
MOQ
MOQ: 0
Delivery time: approx.
MOQ
MOQ: 0
Delivery time: approx.
| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| CPR-classification according to EN 50575 | B2ca s1a d1 a1 |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | Class 5 = flexible |
| Insulation | FRNC-compound |
| Core wrapping | PET-foil |
| Screen | tinned copper braid |
| Sheathing material | halogen-free |
| Colour of outer sheath | grey RAL 7001 |
| Flame-retardant | VDE 0482-266-2-4/IEC 60332-3-24 (Cat. C) |
| Smoke density | DIN EN 61034/IEC 61034 |
| Halogen-free | DIN EN 50267/IEC 60754 |
| Max. temperature at conductor, °C | 70 °C |
| Max. short circuit temperature at conductor, °C | 150 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -40 - +70 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -25 - +70 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x Ø |
| Bending radius, moving application | 12.5 x Ø |
| Nominal voltage Uo | 300 V |
| Nominal voltage U | 500 V |
| Core identification | green-yellow + numbers |
| Number of cores | 3 |
| Nominal cross section, sqmm | 2.5 mm² |
| Conductor resistance | 7.98 Ohm/km |
| outer diameter approx. | 8.60 mm |
| Copper weight (GER) | 144 |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| net weight per 1000 | 168 kg |
| Unit of measurement | metre |
| GOST/EAC | no |
| Nominal voltage | 300/500 V |
| Sheathing material | FRNC-compound |
| Cable shape | round |
| Halogen-free | yes |
| Colour | grey |
| Conductor construction | class 5 = fine stranded |
| Insulation | FRNC-compound |
LSOH control cable for multiple purposes in control and measurement circuits with specific EMC (electromagnetic compatibility) requirements. For indoor use only.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.