FABER (ICA) MINING 5X2X1 BK
Your p/nr.
in stock
MOQ
MOQ: 1000
Delivery time: approx. 30W
in stock
Discounted residual lengths
Your p/nr.
Discounted residual lengths
Your p/nr.
| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | extra fine stranded (better than cl. 5) |
| Insulation | TPE-E |
| Stranding unit | Pair |
| Core wrapping | fleece |
| Material inner sheath | polyurethan |
| Screen | tinned copper braid |
| Screen coverage, approx. | 85 % |
| Sheathing material | polyurethan |
| Colour of outer sheath | black |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| Oil-resistant | EN 60811-404 |
| Max. temperature at conductor, °C | 80 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -50 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -30 - +80 °C |
| Bending radius, moving application | 10 x Ø |
| Maximum tensile strength at the conductor | 15 N/mm² |
| Core identification | white with black numbers |
| Number of cores | 10 |
| Nominal cross section, sqmm | 1 mm² |
| Conductor resistance | 19.5 Ohm/km |
| Ampacity in air (30 °C) | 5.5 A |
| outer diameter approx. | 14.10 mm |
| Copper weight (GER) | 143 |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| net weight per 1000 | 297 kg |
| Unit of measurement | metre |
| UL/CSA | yes |
| GOST/EAC | yes |
| Sheathing material | polyurethan |
| Cable shape | round |
| Oil-resistant | yes |
| Colour | black |
| Insulation | TPE |
For signal transmission between electronic devices, in computer systems, process control units in open-cast mining applications. For installation along conveyor belts and on material handling equipment.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
The discount on our residual lengths is only valid for orders placed via our Faber B2B webshop.