| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| Standard | VDE 0250-809 (with ref. to) |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | class 6 = extra finely stranded, up from 35 sqmm class 5 |
| Insulation | rubber (EPR) 3GI3 |
| Sheathing material | Gummi 5GM3 |
| Colour of outer sheath | black |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| UV-resistant | yes |
| Oil-resistant | yes |
| Ozone-resistant | yes |
| For outdoor use | yes |
| Max. temperature at conductor, °C | 90 °C |
| Max. short circuit temperature at conductor, °C | 250 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -50 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -35 - +80 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x Ø |
| Bending radius, moving application | 5 x Ø |
| Maximum tensile strength at the conductor | 15 N/mm² |
| Operating speed festoon, m/min. | 180 m/min. |
| Core identification | colours acc. to VDE 0293 (HD 308); more than 5 cores: gn-ye + numbers |
| Width | 40.9 mm |
| Height | 9 mm |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| Unit of measurement | metre |
Flexible low voltage power and control cable, for use on festoon systems and for connecting moveable parts of machine tools, material handling equipment, etc., associated with high mechanical stresses and frequent bending during operation and for bending in one plane only.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
Freight cost extra. Prices plus metal regarding the daily market price.
We are delighted by your visit of our online store at shop.faberkabel.de and your interest in our company. Protecting your personal data is an important issue for us. Personal data are information about the personal or material circumstances of an identified or identifiable natural person. They for example include the real name, address, telephone number and date of birth, but also all other data that can be traced to an identifiable person.
We use tracking services to be able to analyse the contents of our website and regularly improve them. We store and analyse the collected data in a pseudonymized form. The legal basis for using these tracking services is section 6.1.1.a of the General Data Protection Regulation. By using the website, you declare your consent with this approach. You can customize the tracking services and delete web tracking cookies here:
Allow marketing cookies to help us analyse and regularly improve the content of our website and to show personalised recommendations and relevant advertisements on other websites.
Delete web tracking / marketing cookies