| p/nr. | Part name | Availability | Packaging | EUR netto pre-metal per 1.000 m. |
| 055056 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X35+3X16/3 1KV BK | MOQ MOQ: 3000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 055057 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X50+3X25/3 1KV BK | MOQ MOQ: 3000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 055058 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X70+3X35/3 1KV BK | in stock | Presentation | Price |
| 055059 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X95+3X50/3 1KV BK | in stock | Presentation | Price |
| 054973 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X120+3X70/3 BK | in stock | Presentation | Price |
| 055060 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X150+3X70/3 1KV BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 055018 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X185+3X95/3 1KV BK | in stock | Presentation | Price |
| 055061 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X240+3X120/3 1KV BK | in stock | Presentation | Price |
| 055034 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X300+3X150/3 1KV BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054910 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X35+2X16/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 2000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054945 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X50+2X25/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054946 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X50+2X25/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054947 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X50+2X25/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054948 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X70+2X35/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054949 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X70+2X35/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054950 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X70+2X35/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 2000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054951 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X95+2X50/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054911 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X95+2X50/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 2000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054952 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X95+2X50/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054953 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X120+2X70/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054954 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X120+2X70/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054955 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X120+2X70/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054956 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X150+2X70/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054912 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X150+2X70/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054957 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X150+2X70/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054958 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X185+2X95/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054959 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X185+2X95/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054960 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X185+2X95/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054961 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X240+2X120/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054962 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X240+2X120/2+12G50 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 054963 | CORDAFLEX SMRT(N)SHTOEU-J 3X240+2X120/2+12G62.5 BK | MOQ MOQ: 1000 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| 055012 | CORDAFLEX SMRT (N)SHTOEU-J 3X300+2X150/2+12E9 BK | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| Standard | VDE 0250-814 (with ref. to) |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | Class 5 = flexible |
| Insulation | rubber 3GI3 |
| Arrangement of protective conductors | split in the outer interstices |
| Material inner sheath | EPR |
| Torsion protection | polyester braid |
| Torsion | +/- 50 °/m |
| Sheathing material | rubber 5GM5 |
| Colour of outer sheath | black |
| Flame-retardant | EN 60332-1-2 |
| UV-resistant | yes |
| Oil-resistant | yes |
| Ozone-resistant | yes |
| Water-resistant | yes |
| Max. temperature at conductor, °C | 90 °C |
| Max. short circuit temperature at conductor, °C | 250 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -40 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -35 - +80 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x Ø |
| Bending radius, moving application | 5 x Ø |
| Maximum tensile strength at the conductor | 25 N/mm² |
| Operating speed | 160 m/min. |
| Number of cores | 3 |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| Unit of measurement | metre |
Flexible reeling low voltage cable for applications and environmental conditions with high stresses. The cables are available with either singlemode E9/125µ or multimode 50/125µ and 62.5/125µ
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
Freight cost extra. Prices plus metal regarding the daily market price.
We are delighted by your visit of our online store at shop.faberkabel.de and your interest in our company. Protecting your personal data is an important issue for us. Personal data are information about the personal or material circumstances of an identified or identifiable natural person. They for example include the real name, address, telephone number and date of birth, but also all other data that can be traced to an identifiable person.
We use tracking services to be able to analyse the contents of our website and regularly improve them. We store and analyse the collected data in a pseudonymized form. The legal basis for using these tracking services is section 6.1.1.a of the General Data Protection Regulation. By using the website, you declare your consent with this approach. You can customize the tracking services and delete web tracking cookies here:
Allow marketing cookies to help us analyse and regularly improve the content of our website and to show personalised recommendations and relevant advertisements on other websites.
Delete web tracking / marketing cookies