2GTL 1X400 3.3/4.2 kV BK
Your p/nr.
MOQ
MOQ: 5000
Delivery time: approx. 14W
MOQ
MOQ: 5000
Delivery time: approx. 14W
MOQ
MOQ: 5000
Delivery time: approx. 14W
| Customs Tariff Number (code number) | 85446010900 |
| Conductor material | tinned copper |
| Conductor construction | Class 5 = flexible |
| Insulation | silicone rubber |
| Covering | synthetic yarn, varnish coating with PUR |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| Smoke density | DIN EN 61034/IEC 61034 |
| Halogen-free | DIN EN 50267/IEC 60754 |
| UV-resistant | yes |
| Oil-resistant | yes |
| Ozone-resistant | yes |
| Max. temperature at conductor, °C | 180 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -50 - +180 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 6 x Ø |
| Number of cores | 1 |
| Nominal cross section, sqmm | 400 mm² |
| Conductor resistance | 0.0495 Ohm/km |
| Ampacity in air (30 °C) | 1472 A |
| outer diameter approx. | 36.80 mm |
| Copper weight (GER) | 3840 |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| net weight per 1000 | 4124 kg |
| Unit of measurement | metre |
| Nominal voltage | 3,3/4,2 kV |
| Cable shape | round |
| Halogen-free | yes |
| Oil-resistant | yes |
| Colour | black |
| Conductor construction | class 5 = fine stranded |
| Insulation | silicone rubber |
This connection cable is primarily used where great flexibility is required and a great thermal stress provided, e.g. transformers, generators, engines etc. For installation indoors and in cable ducts for power plant, industry and distribution networks. The halogen-free coating lends the cable good non-slip properties and abrasion-resistance as well as a very good resistance to transformer oil and light fuel oil.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.