3x35 + 2x25/2 + 12E9/125 + 12G62.5/125 6/10 kV RD
Your p/nr.
MOQ
MOQ: 1000
Delivery time: approx. 34W
MOQ
MOQ: 1000
Delivery time: approx. 34W
in stock
Discounted residual lengths
Your p/nr.
Discounted residual lengths
Your p/nr.
| Customs Tariff Number (code number) | 85446010900 |
| Standard | DIN VDE 0250-813 (with ref. to) |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | Class 5 = flexible |
| Insulation | basic EPR |
| Electrical field control | semiconductive tape + inner and outer semiconducting rubber layer |
| Arrangement of protective conductors | split in the outer interstices |
| Material inner sheath | rubber 5GM5 |
| Sheathing material | rubber 5GM5 |
| Colour of outer sheath | red |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| UV-resistant | yes |
| Oil-resistant | EN 60811-404 |
| Max. temperature at conductor, °C | 90 °C |
| Max. short circuit temperature at conductor, °C | 250 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -40 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -30 - +80 °C |
| Min. distance with S-type diretional changes | 20 x Ø |
| Number of cores | 3 |
| Nominal cross section, sqmm | 35 mm² |
| Conductor resistance | 0.554 Ohm/km |
| Ampacity in air (30 °C) | 162 A |
| Short-circuit current (1 s) | 5.2 kA |
| outer diameter min. | 47 mm |
| outer diameter max. | 50 mm |
| outer diameter approx. | 50.00 mm |
| Tensile strength (permanent) | 1575 N |
| Tensile strength (dynamic) | 7150 N |
| Copper weight (GER) | 1248 |
| metal base Cu | 150 EUR/100 kg |
| net weight per 1000 | 3320 kg |
| Unit of measurement | metre |
| Nominal voltage | 6/10 kV |
| Sheathing material | rubber |
| Cable shape | round |
| Oil-resistant | yes |
| Colour | red |
| Conductor construction | class 5 = fine stranded |
| Insulation | rubber |
Flexible reeling cable with integrated fibre optics wires for high and extreme mechanical stresses, e.g. torsional stress, deflection into different planes and high reeling speed.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
The discount on our residual lengths is only valid for orders placed via our Faber B2B webshop.