BiTfiber® CRANE 2X12G62.5/125 BK
Your p/nr.
MOQ
MOQ: 1000
Delivery time: approx. 6W
MOQ
MOQ: 1000
Delivery time: approx. 6W
| Customs Tariff Number (code number) | 85447000990 |
| Standard | DIN VDE 0888, DIN VDE 0207-21 |
| Self-supporting element | synthetic fibre |
| Sheathing material | rubber 5GM5 |
| Colour of outer sheath | black |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| Oil-resistant | EN 60811-404 |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -40 - +80 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -30 - +80 °C |
| Operating speed random, m/min. | 120 m/min. |
| Core identification | DIN EN 60304 |
| Number of fibres | 24 n |
| Bending radius, moving application | 250 mm |
| outer diameter approx. | 16.00 mm |
| Tensile strength (dynamic) | 2000 N |
| net weight per 1000 | 220 kg |
| Unit of measurement | metre |
| Sheathing material | rubber |
| Cable shape | round |
| Oil-resistant | yes |
| Fibre type | singlemode/multimode |
| Colour | black |
Flexible fibre optic cable for signal and data transmission in crane and conveyor systems with high drum speeds and tensile loads. The cables can be manufactured with singlemode E9/125 and multimode 50/125 or 62.5/125 fibers for specific projects. We also offer customer-specific cables with matching ST plugs or pigtails.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.