| p/nr. | Part name | Availability | Packaging | EUR net per pcs |
| 076509 | DAS SOLAR DH96NE.A-450WP BLACK FRAME | MOQ MOQ: 0 Delivery time: approx. | Presentation | Price |
| Customs Tariff Number (code number) | 85414300000 |
| net weight per 1000 | 21600 kg |
| Unit of measurement | One (unit) |
| Type of cell | monocristllin |
| Frame colour | black |
| Type of frame | anodized aluminium |
| Length | 1762 mm |
| Width | 1134 mm |
| Height | 30 mm |
| Colour of backsheet | white |
| Type of connector | MC4 EV02 |
| Maximum system voltage, V | 1500 V |
| Rated power Pmpp, Wp | 450 Wp |
| Cable length | 1,2 m |
| Cell contact | 16 Busbars |
| Fire protection class | IEC 61730 |
The 450 Wp high-performance solar module DH96NE from DAS Solar has a stable, anodised black aluminium frame and high-performance solar cells that ensure optimum efficiency thanks to their outstanding performance. With a 30-year performance warranty and a 25-year product warranty this solar panel stands for sustainable energy generation and maximum energy savings.
Product advantages:
• High-performance solar cells
• Sturdy anodised black aluminium frame
• 30-year performance and 25-year product warranty
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.
Freight cost extra. Prices plus metal regarding the daily market price.
We are delighted by your visit of our online store at shop.faberkabel.de and your interest in our company. Protecting your personal data is an important issue for us. Personal data are information about the personal or material circumstances of an identified or identifiable natural person. They for example include the real name, address, telephone number and date of birth, but also all other data that can be traced to an identifiable person.
We use tracking services to be able to analyse the contents of our website and regularly improve them. We store and analyse the collected data in a pseudonymized form. The legal basis for using these tracking services is section 6.1.1.a of the General Data Protection Regulation. By using the website, you declare your consent with this approach. You can customize the tracking services and delete web tracking cookies here:
Allow marketing cookies to help us analyse and regularly improve the content of our website and to show personalised recommendations and relevant advertisements on other websites.
Delete web tracking / marketing cookies