E-YCY-O 2X4 RE/16 BK
Your p/nr.
MOQ
MOQ: 7000
Delivery time: approx. 9W
MOQ
MOQ: 7000
Delivery time: approx. 9W
MOQ
MOQ: 7000
Delivery time: approx. 9W
in stock
| Customs Tariff Number (code number) | 85444995900 |
| CPR-classification according to EN 50575 | Eca |
| Standard | ÖVE/ÖNORM E 8200-603 (HD 603) (with ref. to) |
| Conductor material | copper, bare |
| Conductor construction | class 1, from 25 sqmm class 2 |
| Insulation | PVC DIV 4 |
| Concentric conductor | Copper wires + counter helix |
| Sheathing material | PVC |
| Colour of outer sheath | black |
| Flame-retardant | VDE 0482-332-1-2/IEC 60332-1-2 |
| UV-resistant | yes |
| For outdoor use | yes |
| Max. temperature at conductor, °C | 70 °C |
| Max. short circuit temperature at conductor, °C | 160 °C |
| Permitted outer cable temperature, fixed, °C | -30 - +70 °C |
| Permitted outer cable temperature, moved, °C | -5 - +70 °C |
| Min. bending radius, fixed installation | 12 x Ø |
| Bending radius, moving application | 15 x Ø |
| Maximum tensile strength at the conductor | 50 N/mm² |
| Conductor shape (Faber) | RE |
| Number of cores | 2 |
| Nominal cross section, sqmm | 4 mm² |
| Conductor resistance | 4.61 Ohm/km |
| Insulation wall thickness | 1 mm |
| Ampacity in air (30 °C) | 37 A |
| Ampacity in ground (20 °C) | 54 A |
| Short-circuit current (1 s) | 0.46 kA |
| Wall thickness of sheath | 1.8 mm |
| outer diameter approx. | 16.00 mm |
| Copper weight (GER) | 259 |
| metal base Cu | 0 EUR/100 kg |
| net weight per 1000 | 436 kg |
| Unit of measurement | metre |
| VDE | yes |
| Nominal voltage | 0,6/1 kV |
| Direct burial | yes |
| Sheathing material | PVC |
| Cable shape | round |
| Halogen-free | no |
| Oil-resistant | no |
| Colour | black |
| Conductor construction | class 1 = solid |
| Insulation | PVC |
For fixed installation indoors, outdoors, in the ground, in water and in conrete.
All images shown here are for illustrations and product reference purposes only.